Jak čistit hladinovou linii na vířivce?
Na hladině vody, v tzv., Hladinové linii se usazují různé mastnoty z pokožky, které v sobě zadržují různé bakterie. Jelikož voda ve vířivce má teplotu 36 ° C, dochází k poměrně progresivnímu množení těchto bakterií a choroboplodných zárodků. Proto ji třeba čistit, odstraňovat. Použít můžete klasické prostředky na čištění bazénů.
Čištění výřivkových trysek
Problém trysek spočívá v usazeninách z vodního kamene, které zabraňují jejich rotační schopnosti, pokud jsou rotační, případně se jejich bajonetové osazení, kterými jsou uchyceny v tělese vířivky natolik zanese vodním kamenem, že při jejich vyjímání se celé těleso trysky rozlomí. Proto je třeba všechny trysky systematicky vybírat a vodní kámen odstranit. Na toto se využívají přípravky na odstraňování vodního kamene.
Vířivkové filtry – dezinfikování a čištění
První nárazovou plochou, která odstraňuje nečistoty z vody, jsou filtry. Tyto musí být přiměřeně čisté a kvalitně dezinfikované. Nabízíme různé přípravky a prostředky, kterými víte filtry vyčistit chemicky, jakož i různé pomůcky, (viz však i další nabízené pomůcky) které usnadní dezinfekční manipulaci s filtrem.
Péče o termokryt a čištění
Termokrytu třeba věnovat poměrně velkou pozornost. Jednak z důvodu hygieny, ale i kvůli životnosti termokrytu. Z hlediska hygieny je třeba termokryt ze spodní části čas od času zkontrolovat, zda se tam neudržuje nežádoucí nečistota. Zvenku je třeba termokryt čistit od prachu, konzervovat přípravkem na koženku
Jak dezinfikovat vodu ve vířivce
Voda se může dezinfikovat různými přípravky na chemické bázi chlorem, kyslíkem, bromem, v některých případech solí.
Chlorová dezinfekce:
V rodinných vířivkách (privátních) se používá stále řidčeji. Je nejradikálnější k odstranění, nebo „zneškodnění“ živých organismů, bakterií, řas a podobně, ve výřivkový vodě. Dlouhodobě se považuje i za nejúčinnější způsob dezinfekce.
Do výřivkový vody se přidává ve formě granulátu, tablet, případně v tekuté formě, kde je k vířivce instalován automatický dávkovač chloru.
Bezchlorová chemie do vířivky:
Tzv., Kyslíková chemie do vířivky nebo bezchlorová chemie do vířivky je založena na bázi aktivního kyslíku (v principu je to peroxid vodíku). Do vody se přidává hlavně ve formě granulátu nebo tablet. Pro zvýšení účinnosti se v předepsaných časových intervalech do vody přidává aktivátor. Výhodou je snížení zápachu vody po chloru, který se někdy ve vířivkách může objevit z důvodu, že je ve vodě vázaný chlor … Musí však být dokonale nástěnné úroveň pH.
Bromová chemie
Na trhu vířivek je vzácná a spíše se používá jako marketingová alternativa pro možnost zvýšit cenu, protože je v ní malá konkurence.
Dezinfikování solí, slaná voda ve vířivce
Slaná voda ve vířivce a dezinfekce solinátor ve vířivkách je také poměrně vzácná metoda, přičemž je to v podstatě chlorová dezinfekce. Solná dezinfekce je citlivá na dobře nastavené pH. Uživatel musí dbát o pravidelnou kontrolu pH. Vířivky se slanou vodou musí mít mimo jiné i určité přizpůsobení technologii na slanou vodu. Slaná voda ve vířivce je agresivní i na okolí.
V čem spočívá péče o vířivku?
Všeobecná péče o vířivku je důležitý faktor, který ovlivní to, jak dlouho vám vířivka vydrží, kolik peněz utratíte na údržbu, náhradní díly do vířivky, na nové filtry a kolik vás bude stát celkem čistící chemie.